سیستم های حفاظتی و اعلام حریق شرکت آریاک

هنگامی که آتش سوزی رخ می دهد ، هر ثانیه ای که آتش شعله می کشد، می‌تواند فجایعی مانند ویرانی و مرگ به بار آورد. از این رو منطقی است که خانه و محل کار مجهز به سیستم های حفاظتی و اعلام حریق باشد.
محافظت شدن در برابر آتش به صورت بیسیم و نظارت بر زنگ خطر، یکی از مطمئن ترین گزینه ها برای حفاظت از خانه و اموال می باشد. شرکت آریاک در سال ۱۳۶۷ کار خود را در زمینه تولید، مشاوره و اجرای سیستم های حفاظتی و اعلام حریق آغاز نمود.
در ادامه این متن به معرفی محصولات شرکت آریاک می پردازیم .

معرفی محصولات و سیستم های حفاظتی و اعلام حریق شرکت آریاک

۱. دستگاه مرکز کنترل اعلام حریق

این دستگاه دارای ۴ زون که شامل مرکز کنترل AC تک زون، مرکز کنترل ۲ الی ۶ زون AC، مرکز کنترل ۸ الی ۱۴ زون ACT و مرکز کنترل ۱۶ الی ۲۸ زون مدلAFC است.
از ویژگی های این دستگاه می توان به داشتن تایمر تاخیر برای آژیر یا رله ، امکان اضافه کردن خروجی آژیر که مختص به هر زون می باشد، دارا بودن تغذیه کمکی ۲۴ ولت و کنتاکت خروجی آلارم، امکان برقرار نمودن ارتباط با تکرار کننده آریاک، دارا بودن نمایشگری که وضعیت تغذیه را نشان می دهد، وجود شارژر برای شارژ کردن باتری ها ، اضافه کردن خروجی آژیر مخصوص به هر زون و برقراری ارتباط با تلفن کننده ها اشاره نمود .

۲. دتکتورها

از دتکتورها می توان برای تشخیص آتش سوزی استفاده نمود . این سیستم ها دارای سنسورهایی برای اعلام حریق هستند که بسته به اینکه به کدام نشانه آتش سوزی واکنش نشان می‌دهند در ۴ گروه دتکتورهای دود ، حرارت، گازی و پایه طبقه بندی می‌شوند.

– دتکتورهای دود

دتکتورهای دود در هشت دسته که شامل دتکتور دود فوتو الکتریک مدلAPD-24، دتکتور دود فوتو رله دار APD-۴۸R ، دود فوتو الکتریک موضعی 220 ‏ولت، دتکتور دود یونیزه ۱۲ و ۴۸ ولت ، چطور دود یونیزه۲۴ ولت ، دتکتور دود فوتو رله دار ۱۲ ولت و دتکتور دود فوتو جدید مدل آریا می باشند، طبقه بندی می شوند.

– دتکتور دود فوتوالکتریک مدل APD-24 و دتکتور دود فوتو رله دار APD-۴۸-R

از این وسیله می توان برای آتش هایی که دارای دود زیادی هستند، استفاده نمود و قابل نصب در کارخانجات و اماکن عمومی می باشد.
این وسیله دارای نشان استاندارد بوده و با مرکز کنترل اعلام حریق در ارتباط است .چراغ ال ای دی روی این نوع دتکتورها پس از فعال شدن منبع تغذیه هر ۵ ثانیه یکبار برای نشان دادن فعال بودن دستگاه چشمک می زنند و این دستگاه پس از ۱۰ تا ۱۵ ثانیه فعال شده و آماده کار می باشد .
هنگامی که خطر آتش سوزی و حریق برطرف شد با ریست کردن، دستگاه به حالت عادی خود باز می گردد.

دتکتور دود فوتوالکتریک آریاک
دتکتور دود فوتوالکتریک آریاک

– دتکتور دود فوتو الکتریک موضعی ۲۲۰ ولت

این دتکتور که با برق شهری تغذیه می شود ، پس از به کار افتادن چراغ سبز رنگ پاور آن روشن می شود که نشان دهنده فعال بودن دستگاه است .
این دستگاه دارای بوق داخلی بوده و هنگامی که نشانه های آتش سوزی را تشخیص دهد ، صدا درآورده و با چراغ چشمک زن قرمزعلامت می دهد.

دتکتور دود فوتو الکتریک موضعی ۲۲۰ ولت
دتکتور دود فوتو الکتریک موضعی ۲۲۰ ولت

 

– دتکتور دود یونیزاسیون موضعی ۲۲۰ ولت

این دستگاه ها دارای سنسورهایی هستند که دارای دو محفظه بیرونی و داخلی می باشند . درون محفظه داخلی عنصری بنام امرسیون ۲۴۱ قرار داشته و زمانی که دتکتور فعال می شود وسط این دو محفظه میدانی برقرار می شود.
هنگامی که دود وارد میدان می شود، ولتاژ را تغییر داده و باعث می‌شود که آلارم یا آژیر به صدا در بیاید و چراغ ال ای دی دتکتور را روشن کند .
با توجه به آنکه که این دستگاه به دودهای نامرئی و رقیق مانند آتش های بدون دود حساس است، می‌توان آن را در اتاق برق، کامپیوتر و غیره نصب نمود.

دتکتور دود یونیزاسیون موضعی ۲۲۰ ولت
دتکتور دود یونیزاسیون موضعی ۲۲۰ ولت

 

– دتکتور دود یونیزه ۱۲ و ۴۸ ولت و دتکتوردود یونیزه ۲۴ ولت

از این دستگاه ها در سیستم های کنترلی استفاده شده و ارتباط با مرکز از طریق کنتاکت داخلی برقرار می شود . در صورتی که این سیستم های کنترلی که شامل مخابرات و سیستم دزدگیر می
باشند باز یا بسته باشند ، به صورت نرمال یا آلارم خواهند بود.

دتکتور دود یونیزه ۱۲ و ۴۸ ولت و دتکتوردود یونیزه ۲۴ ولت
دتکتور دود یونیزه ۱۲ و ۴۸ ولت و دتکتوردود یونیزه ۲۴ ولت

 

– دتکتور دود فوتو رله دار ۱۲ ولت

این دستگاه ها قادر هستند انواع آتش های دودزا را تشخیص دهند ، اما مخصوص سیستم های دزدگیر طراحی شده اند و درمکان های عمومی ، منازل و کارخانجات قابل نصب می باشند.
هنگامی که منبع تغذیه این نوع دتکتورها فعال شود ال ای دی به نشانه فعال بودن دستگاه هر ۲ ثانیه چشمک زده و پس از ۱۰ الی ۱۵ ثانیه آماده کار می باشد . این دستگاه ها طوری طراحی شده اند که در حالت کار نرمال “بسته” بوده و زمانی که آلارم به صدا در می آید “باز” می شوند .

دتکتور دود فوتو رله دار ۱۲ ولت
دتکتور دود فوتو رله دار ۱۲ ولت

 

– دتکتور دود فتو جدید مدل آریا

یکی دیگر از آشکارسازهای دود است که از محل پیچ نصب شده و با دو عدد پیچ به سقف وصل می شوند.

– دتکتور گازی

این دتکتورها شامل دو نوع دتکتور گاز موضعی ۲۲۰ ولت و دتکتور گاز ۲۴ ولت می باشند.

دتکتور گازی آریاک
دتکتور گازی آریاک

 

دتکتور گاز موضعی ۲۲۰ ولت

از این نوع آشکارسازها می توان برای تشخیص نشتی گازهای شهری و کپسولی که در اماکن عمومی ، منازل ، تاسیسات و کارخانجات موجود می باشند استفاده نمود.

 

دتکتور گاز ۲۴ ولت

از این نوع آشکارسازها نیز می توان برای تشخیص نشتی گازهای شهری و کپسولی که در اماکن عمومی ، منازل ، تاسیسات و کارخانجات موجود می باشند استفاده نمود.

دتکتور گاز ۲۴ ولت آریاک
دتکتور گاز ۲۴ ولت آریاک

 

– دتکتور حرارت

دتکتور حرارت دارای سه ولتاژ ۱۲ ،۲۴ و ۴۸ می باشد. برای کارکرد دستگاه ابتدا باید منبع تغذیه آن فعال شود.
هنگامی که دمای محیط بالا رفته و به بالاتر از ۶۵ درجه سانتی گراد برسد ، آلارم دتکتور فعال می شود و چراغ ال ای دی روی آن روشن شده و وضعیت رله خروجی نیز تغییر می کند .
برای آنکه دستگاه به حالت عادی خود بازگردد باید حرارت محیط کاهش یابد. انواع دیگر دتکتور حرارت شامل دتکتور حرارت موضعی ۲۲۰ ولت ، دتکتور حرارت مدل آریا و دتکتورهای حرارت ۲۴ ولت می باشد.

دتکتور حرارت آریاک
دتکتور حرارت آریاک

 

دتکتور حرارت موضعی ۲۲۰ ولت

این دستگاه عملکرد مستقلی داشته و می توان عملکرد آن را تست نمود.
دتکتور حرارت موضعی دارای شارژر بازر داخلی و کنتاکت خارجی می باشد و در صورتی که برق قطع شود با ۴ باتری قلمی که قایل شارژ شدن هستند، تغذیه می شود .

دتکتور حرارت موضعی ۲۲۰ ولت
دتکتور حرارت موضعی ۲۲۰ ولت

 

دتکتور حرارت مدل آریا

هنگامی که آتش دارای شعله های زیادی بوده و گرمای زیادی داشته باشد ین دتکتورها کارایی زیادی دارند، زیرا در این شرایط فعال شده و اعلام حریق را به مرکز کنترل صادر می کنند .
این دتکتورها تنها دارای دو چراغ ال ای دی بوده و زاویه دید آنها ۳۶۰ درجه می باشد . این دستگاه همانند سایر دتکتورها در صورتی که منبع تغذیه آن ها وصل شود ۵ ثانیه چشمک زده و پس از ۱۰ الی ۱۵ ثانیه شروع به کار می کند .
هرچه دمای محیط بالاتر برود این دتکتورها در زمان کمتری خطر را اعلام می‌کنند. پس از رفع آتش با ریست دستگاه به حالت عادی باز می گردد.

دتکتور حرارت مدل آریا
دتکتور حرارت مدل آریا

 

دتکتور حرارت ۲۴ ولت

هنگامی که در یک محیط با وضعیت نرمال دما ناگهان بالا برود کارکرد این نوع دتکتورها مناسب است.
در دتکتورهای حرارت ۲۴ ولت پس از برقرار شدن منبع تغذیه، چراغ های ال ای دی هر ۳ ثانیه یکبار چشمک زده و فعال بودن دستگاه را نشان می دهند ، دستگاه نیز پس از ۱۰ الی ۱۵ ثانیه آماده به کار می باشد. همچنین هنگامی که دمای محیط به بیشتر از ۶۵ درجه سانتیگراد می رسد دتکتورهای حرارت ۲۴ ولت فعال شده و آلارم خطر را برای مرکز کنترل صادر می کنند.

دتکتور حرارت ۲۴ ولت آریاک
دتکتور حرارت ۲۴ ولت آریاک

 

2. شستی اعلام حریق

شستی اعلام حریق دارای دو نوع معمولی و چراغدار پالسی می باشد.
در نوع معمولی هنگامی که آتش سوزی رخ می دهد می توان شیشه این شستی که در راه‌های خروجی نصب شده است را شکسته و سیستم اعلام حریق را فعال نمود.
طراحی شستی های معمولی به گونه‌ای است که در صورتی که نیاز به استفاده از آنها در مدارات NC باشد، می توان کنتاکت های NC را به آن اضافه نمود . این نوع مدارها معمولاً در سیستم های اعلام حریق قدیمی یا دزدگیر استفاده می شود.
اما شستی های چراغ دار پالسی پس از آنکه منبع تغذیه بر قرار شد ، فعال شدن خود را با چشمک زدن چراغ ال ای دی در هر ۴ ثانیه نشان می‌دهند و با روشن شدن این چراغ ها هشدار آتش‌سوزی به مرکز کنترل ارسال می شود.

شستی اعلام حریق آریاک
شستی اعلام حریق آریاک

 

3. آژیر اعلام حریق ۱۲- ۲۴ ولت

این نوع آژیر ها شامل دو دسته آژیر تک صدا و آژیر چند صدا می باشند.
نحوه کاری آژیرها به این صورت است که برای تولید صدا از صفحه پیزوالکتریک استفاده می کنند.
پیزوالکتریک برای آنکه بتواند صدایی در محدوده فرکانس شنوایی تولید کند سیگنال الکتریکی تقویت شده ای را اعمال می کند و پس از اینکه تغذیه فعال شود آژیر نیز فعال می شود که دارای فرکانس های متغیر در محدوده ۸۰۰ هرتز تا ۱۶۰۰ کیلوهرتز هستند و صدایی را در فواصل زمانی ۵۰۰ میکروثانیه تولید می کنند . این صدا تا زمانی که تقویت منبع تغذیه قطع شود، ادامه می یابد.

آژیر اعلام حریق ۱۲- ۲۴ ولت آریاک
آژیر اعلام حریق ۱۲- ۲۴ ولت آریاک

 

4. آژیر فلاشر

آژیر فلاشر شامل دو دسته یک ال ای دی ۲۲۰- ۲۴- ۱۲ ولت و آژیر فلاشر زنون آذرخشی ۲۴ ولت ، ۲۲۰ ولت و ۱۲ ولت می باشد.

آژیر فلاشر آریاک
آژیر فلاشر آریاک

 

5. تلفن کننده ها

تلفن کننده ها نیز شامل دو دسته تلفن کننده خودکار ده حافظه سخنگو و تلفن کننده خودکار ۱۰ حافظه آژیری هستند.
تلفن کننده خودکار ده حافظه سخنگو می تواند بصورت تن در سیستم های اعلام و اطفاء حریق ایمنی و حفاظتی پیام ضبط شده در حافظه مدار مجتمع و شماره موبایلف تلفن و غیره به صورت اتوماتیک و خودکار ارتباط برقرار کنند .حافظه این نوع تلفن کننده ها دائمی بوده و ولتاژ کار آنها ۱۱ تا ۱۵ ولت می باشد.

6. چراغ سردر

چراغ سردر اعلام حریق مدل آریا می‌تواند به مدل دو یا چهار پایه دتکتور وصل شود.

7. تکرار کننده ها

در کف جعبه سوراخ های قرار دارند که باعث می شود این دستگاه در موقعیت دلخواه نصب شود . در این دستگاه ها ترمینال های Resive Data مثبت و منفی با رعایت پلاریته به ترمینال های Rend Data مثبت و منفی در کف کابینت وصل می شود و یک باتری به برد اصلی آن متصل و سپس برق شهری به ترمینال اصلی تغذیه وصل می شود.

تکرار کننده ها
تکرار کننده ها

فروش محصولات و سیستم های حفاظتی و اعلام حریق آریاک

شرکت پارسیان اطفاء ایرانیان :
مشاوره ، طراحی و اجرای سیستم اطفاء و اعلام حریق / فروش محصولات اعلام حریق آریاک
جهت دریافت اطلاعات بیشتر ، سفارش و خرید ،با شماره های زیر تماس بگیرید :
تلفن : 65474901(021)
همراه : 09102990800

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
whatsapp
telegram
phone