تجهیزات اعلام حریق شامل چیست؟

تجهیزات اعلام حریق ، مجموعه لوازم و ابزارهایی هستند که به تشخیص دود و آتش در یک سیستم اعلام حریق کمک می کند.  در زیر نمونه هایی از تجهیزات اعلام حریق که در یک سیستم اعلام حریق مورد استفاده قرار میگیرد قابل مشاهده می باشد،جهت اطلاع از جزییات هر کدام بر روی عکس مربوط کلیک نمایید تا جزییات برای شما به نمایش درآید.
امروزه با توجه به پیشرفت و  افزایش خطر آتش سوزی،بهترین راهکار استفاده از انواع تجهیزات اعلام حریق در اماکن مختلف افزایش یافته است.

تجهیزات اعلام حریق با توجه به نوع کاربری به 2 دسته تفسیم می شود:

متعارف ( Conventional )
آدرس پذیر ( Addressable)

همچنین میتوان گفت که همین دسته بندی هم شامل زیر مجموعه ای میشود که در ادامه به توضیح در باره آن می پردازیم:

داخلی ( Indoor )
خارجی ( Out door )
تجهیزات اعلام حریق محیط داخلی  Indoor Fire Alarm Equipment

این نوع تجهیزات در اماکنی استفاده می شوند که در معرض گرد و خاک و رطوبت نیستند.بدیهی است این نوع تجهیزات از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می باشند که بیشتر در اماکن مسکونی، تجاری، اداری مورد استفاده قرار میگیرد.

تجهیزات اعلام حریق شامل چیست؟
تجهیزات اعلام حریق شامل چیست؟

تجهیزات اعلام حریق محیط خارجی Outdoor Fire Alarm Equipment

این نوع تجهیزات در اماکنی استفاده میشوند که در معرض گرد و خاک و رطوبت هستند.بر همین اساس دارای جنس قویتر و مستحکم،بدنه آب بند و عدم امکان ورود گرد و غبار میباشند،این نوع تجهیزات بیشتر در اماکن صنعتی و مناطقی که دارای رطوبت، بارندگی و گرد و غبار بالایی هستند مورد استفاده قرار می گیرند،بدیهی است در مقایسه با تجهیزات اعلام حریق محیط داخلی از نظر هزینه دارای قیمت بالایی هستند.
اصولا در سیستم های اعلام حریق وجود یکسری از تجهیزات  در یک سیستم اعلام حریق یکسری تجهیزات به عنوان رکن اصلی این سیستم ها وجود دارد:

1. کنترل پنل اعلام حریق

a. پردازش گر

یک سیستم اعلام حریق، نیازمند یک پردازش گر می باشد که به عنوان مرکز کنترل بتواند کلیه تمامی تجهیزات، داده ها، گزارش ها و … را کنترل و مدیریت نماید..یک کنترل پنل اعلام حریق دارای یک منبع تغذیه می باشد که با توجه به نوع تجهیزاتی که روی آن استفاده می شود و مشخصات کمپانی سازنده آن، متواند 220 به 24 با جریان ( آمپر ) 4.5 یا 7 باشد، منظور از یک منبغ تغذیه 220 به 24 ولت این است که برق مصرفی تجهیزات 24 ولت می باشد، همچنین یک کنترل پنل استاندارد باید قابلیت هایی از نوع گزارش گیری و نمایش گزارش بصورت تصویری را دارا باشد تا کاربر بتوان با نگاه کرده به کنترل پنل از سلامت سیستم یا وجود خطا و به اصطلاح فالت Fault بر روی سیستم آگاه شود.همچنین از دیگر ویژگی های یک پنل اعلام حریق، ماژولار بودن آن است،به این معنی که امکان اضافه شدن سایر امکانات از جمله، کارت زون، کارت اطفاء، تلفن کننده، پرینتر، ماژول LAN شبکه و… را داشته باشد.

b. دتکتور دودی اعلام حریق

i. این نوع تجهیز برای شناسایی غلظت دود در محیط نصب شده می باشد،درون دتکتور های دودی یک مدارنوری ( فتوالکتریک ) وجود دارد که مدام در حال ارسال و دریافت نور می باشد، به این مفهوم که اگر با افزایش غلظت دود در محیط، تاخیری در ارسال و دریافت نور لیزری داخل دتکتور پیش بیاید، سیستم این تاخیر را به منزله بروز حریق تلقی کرده و اعلام حریق مینماید.

c. دتکتور حرارتی اعلام حریق

i. در این نوع از دکتور ها، یک سنسور حرارتی وجود دارد که با افزایش سطح دما از یک حد مشخصی، سنسور تحریک شده و این افزایش دما و حرارت رو به نشانه بروز حریق تلقی کرده و سیگنال رابه کنترل پنل ارسال میکند تا از طریق پنل اعلام حریق هشدار دهنده های صوتی و دیداری به صدا در بیایند.

d. شستی اعلام حریق

i. شستی یا Push Button یا Call Point های اعلام حریق جزو تجهیزاتی می باشند که با فشردن آنها سیگنال به کنترل پنل ارسال و هشدار دهنده های نصب شده بر روی مدار سیستم اعلام حریق به صدا در می آیند.شستی های انواع مختلفی دارند که در قسمت انواع شستی های اعلام حریق در رابطه با آن های بصورت کامل توصیح داده شده است.

e. آژیر اعلام حریق

i. جز هشدار دهنده هایی می باشد که در زمان بروز حریق فعال شده و تا زمان برطرف نشدن فعال خواهد بود.آژیر ها انواع مختلفی دارند که آژیر ساده، آژیر فلاشر، آزیر استروب چند نمونه از این ها هستند در بخش آشنای با انواع آژیر های اعلام حریق می توانید با جزییات بیشتر این تجهیز آشنا شوید.

f. باطری اعلام حریق

i. سیستم های اعلام حریق با برق 220 فعال میشوند یعنی ورودی تغذیه 220 ولت است، اما برق تغذیه تجهیزات نصب شده بر روی تجهیزات 24 ولت است، برای اینکه در زمان قطعی برق سیستم بتوان تا 12 الی 24 ساعت ( بستگی به توان باطری ها دارد ) روشن باشد از باطری بای تغذیه این سیستم استفاده میشود.

شرکت پارسیان اطفاء ایرانیان ارائه دهنده تجهیزات اعلام حریق ایرانی و خارجی مورد تایید، آماده همکاری در زمینه مشاوره،فروش و اجرای انواع سیستم اعلام حریق متعارف و اعلام حریق آدرس پذیر با مناسبترین قیمت می باشد.

شرکت پارسیان اطفاء ایرانیان : مشاوره، طراحی و اجرای استاندارد اتاق سرور، تامین و اجرای سیستم های ایمنی و آتش نشانی
جهت دریافت اطلاعات بیشتر ، سفارش و خرید ،با شماره های زیر تماس بگیرید :
تلفن : 65474901(021)
همراه : 09102990800

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
whatsapp
telegram
phone