سیستم اطفای حریق اتوماتیک گازی FM200

در این مقاله قصد داریم سیستم اطفای حریق اتوماتیک FM200  را به عنوان یکی از پرکاربردترین سیستم‌های اطفا حریق گازی اتوماتیک مورد بررسی قرار دهیم.

FM200 که با نام HFC227ea نیز شناخته می­ شود، ترکیبی از گازهای کربن، فلوئور و هیدروژن می‌باشد. این گاز، بی‌رنگ، بی‌بو و از نظر الکتریکی نارساناست. سیستم اطفا حریق مبتنی بر گاز FM200 یک سیستم اطفا حریق بدون نیاز به استفاده از آب می­ باشد که می­تواند در کمتر از 10 ثانیه به طور کامل عمل کرده و حریق را خاموش کند.
این سیستم کاملا با محیط زیست سازگار بوده و هیچ­گونه خطری برای ساکنین نخواهد داشت. عده ­ای بر این باورند که سیستم FM200 به هنگام عملکرد خود در زمان حریق، اکسیژن موجود در محل آتش ­سوزی را کاهش می­ دهد که چنین چیزی اشتباه می­ باشد. FM200 یک ترکیب شیمیایی است که با جدا کردن اضلاع مثلث آتش ( اکسیژن، گرما و سوخت ) از یکدیگر،آتش را خاموش می­ کند. غلظت ترکیب FM200 به طور معمول بین 7.9 تا 8.5 درصد می ­باشد. میزان این غلظت توسط سازندگان و بر اساس استاندارد ISO14520 تعیین می ­شود.
این سیستم قادر است هرگونه آتش ­سوزی معمولی، ناشی از خطاهای الکتریکی و یا مایعات اشتعال­ زا را در کمتر از 10 ثانیه به طور کامل خاموش کرده و از خرابی­ های ناشی از آن جلوگیری کند. ترکیب مورداستفاده در سیستم اطفای حریق اتوماتیک FM200 با فشار بالا در سیلندر­هایی قرار داشته و به هنگام تخلیه از طریق سیستم لوله­ کشی طراحی ­شده به محل حریق منتقل شده و آتش را در کوتاهترین زمان ممکن خاموش می­ کند. مقدار گازی که از طریق نازل و لوله­ ها به محل حادثه منتقل می­ شود، بایستی به طور دقیق محاسبه شود، چرا که در غیر اینصورت ممکن است به حاضرین در محل آتش ­سوزی آسیب برساند.
سیستم FM200 متعلق به ترکیبات HFC ( هیدرو فلوئورو کربن ) بوده و هیچ گونه تهدیدی برای لایه اوزون محسوب نمی­ شود.

سیستم اطفای حریق اتوماتیک گازی FM200
سیستم اطفای حریق اتوماتیک گازی FM200

متعلقات سیستم اطفای حریق اتوماتیک FM200 :

یک پکیج سیستم اطفای حریق اتوماتیک FM200 شامل موارد زیر می باشد :

 • شیر فعال کننده برقی
 • شیر فعال کننده دستی
 • منیفولد
 • شیر اطمینان
 • درجه نمایشگر فشار گاز
 • رابط پنوماتیکی
 • شیلنگ فشار قوی
 • فعال کننده برقی 24 ولت (سولونوئید ولو )
 • براکت نگهدارنده سیلندر
 • نازل 360 درجه جنس استیل
 • سیلندرهای  مخصوص گاز FM200
 • گاز  (FM200 (hfc227ea

سیلندرهای مخصوص گاز FM200:

سیستم اطفای حریق گازی FM200 با توجه فشار باری بالای این گاز(27.42و75 بار فشار ) بصورت یک تکه بدون درز به رنگ قرمز ساخته میشود که با توجه به تکنولوژی بالای ساخت این سیلندر ها کشورهای معدودی امکان تولید این نوع سیلندر ها را دارا هستند.

یکی از خطرهایی که همواره هر مجموعه‌ای را تهدید می‌کند، وقوع آتش‌سوزی می‌باشد که می‌تواند خسارات جبرا‌ن‌ناپذیری را بر جای بگذارد؛ اجرای تاسیسات آتش‌نشانی در ساختمان نقش بسیار مهمی در اطفا حریق  و جلوگیری از انتقال آن به سایر نقاط دارند. ایمنی در تمامی مجموعه‌های صنعتی، تجاری، مسکونی و … بایستی همواره در اولویت اول قرار گیرد. به همین منظور در نظر گرفتن سیستم‌های اعلام و اطفای حریق مناسب بایستی در اولویت کارفرما و کارشناسان باشد.
تا به امروز، در زمینه سیستم‌های اطفا حریق پیشرفت‌های چشمگیری صورت گرفته و روش‌های متفاوتی جهت مهار آتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از سیستم‌هایی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته،سیستم‌های اطفای حریق گازی می‌باشد. این سیستم‌ها در مواردی که سایر اطفا کننده‌ها مانند سیستم‌های اطفا حریق آبی قادر به مهار آتش نمی‌باشند،بسیار کاربردی خواهند بود.

سیستم‌هایی که در اطفا حریق گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: CO2 ، FM200 ، Novec1230، INERGEN و … .

شرکت پارسیان اطفاء ایرانیان :
مشاوره ، طراحی و اجرای سیستم اطفاء و اعلام حریق / فروش محصولات اعلام حریق سنس
جهت دریافت اطلاعات بیشتر ، سفارش و خرید ،با شماره های زیر تماس بگیرید :
تلفن : 65474901(021)
همراه : 09102990800

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
whatsapp
telegram
phone