درجه کپسول آتش نشانی (مانومتر) چیست؟

شاید بساری از افراد از کارایی و اهمیت  درجه کپسول آتش نشانی یا فشارسنج کپسول آتشنشانی اطلاع نداشته باشند.  در کپسول های خاموش کننده پودر و گاز با توجه به اینکه از عامل فشار ازت یا نیتروژن جهت خروج پودر آتش نشانی موجود در داخل خاموش کننده استفاده میشود،به این صورت که پس از پرکردن مقدار مجاز پودر در خاموش کننده،از گاز نیتروژن جهت بالا بردن فشار داخل خاموش کنده استفاده میشود.به همین علت نیازمند استفاده از یک نشانگر جهت اطلاع از وضعیت فشار و سلامت خاموش کنن وجود دارد،یکی از تجهیزاتی که در بیشتر کپسول های آتش نشانی مورد استفاده است درجه کپسول آتش نشانی ( مانومتر ) است .

درجه کپسول آتش نشانی (مانومتر) چیست؟
درجه کپسول آتش نشانی (مانومتر) چیست؟

اجزاء درجه کپسول آتش نشانی

مانومتر اجزای ذیل می باشد:

  • یک محفظه دایرهای شکل با صفحه محافظ شفاف
  • یک عقربه نشانگر
  •  صفحه وضعیت

محفظه دایرهای شکل با صفحه محافظ شفاف :

این محافظ بیشتر برای بازدید وضعیت عقربه و جلوگیری از صدمه به تجهیزات داخلی مانومتر مورد استفاده قرار میگیرد.

عقربه نشانگر

عقربه نشانگر در هر لحظه وضعیت فشار داخل خاموش کننده را نمایش میدهد. مدار حرکتی این نشانگر 180 درجه می باشد و در کمترین حالت بر روی  psi 0 و در بیشترین حالت 300 psi قرار می گیرد.یکی از مهمترین نشانگر ها در وضعیت جاری کپسول خاموش کننده ها محل قرار گیری عقربه می باشد که در صفحه زیر این عقربه وضعیت جاری فشار را نمایش می دهد.

صفحه وضعیت

یک صفحه دایره ای شکل است که اطلاعاتی از قبیل درجه، فشار پایین (Low Perssure) به رنگ قرمز و فشار بالا ( High Perssure) به رنگ قرمز و نرمال (Normal) به رنگ سبز را نمایش می دهد.باید توجه داشت که فقط زمانی که عقربه نمایشگر بر روی قسمت سبز رنگ باشد وضعیت خاموش کننده در حال عادی است و در صورتی که عقربه در قسمت قرمز رنگ سمت چپ باشد یعنی گاز داخل کپسول بر اثر استفاده یا نشتی گاز تخلیه شده است و خاموش کننده غیر قبل استفاده می باشد. همچنین در صورتی که عقربه نشانگر در قسمت قرمز رنگ سمت راست صفحه نمایشگر باشد یعنی فشار داخل کپسول بالا رفتهاست که این میتوان باعت خطر و ترکیدن خاموش کننده شود.

شرکت پارسیان اطفاء ایرانیان : مشاوره، طراحی و اجرای سیستم اطفاء و اعلام حریق / فروش لوازم و تجهیزات آتنشنشانی
جهت دریافت اطلاعات بیشتر ، سفارش و خرید ،با شماره های زیر تماس بگیرید :
تلفن : 65474901(021)
همراه : 09102990800

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
whatsapp
telegram
phone