انواع کپسول آتش نشانی و کاربرد آنها

همانطور که می دانید کپسول آتشنشانی به دلیل قابل حمل بودن و سهولت استفاده ، از پرکاربردترین وسایل و تجهیزات اطفاء حریق محسوب می شوند. در این مطلب به معرفی انواع کپسول آتش نشانی می پردازیم.

معرفی انواع کپسول آتش نشانی

. کپسول آتش نشانی CO2 (دی اکسید کربن )

اماکن اسکان ، فضاهای خدماتی و ایستگاههای کنترل باید دارای خاموش کننده آتش قابل حمل از نوع مناسب و به تعداد کافی در جهت افزایش ایمنی باشند. کپسول های آتش نشانی قابل حمل که برای استفاده در هر مکانی در نظر گرفته شده است باید در نزدیکی ورودی فضا قرار گیرند. کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن نباید در اماکن مسکونی قرار بگیرند. در ایستگاه های کنترل و سایر فضاها که دارای تجهیزات الکتریکی یا الکترونیکی یا وسایل مورد نیاز برای ایمنی هستند ، باید کپسول آتش نشانی CO2 فراهم شود که وسایل ارتباطی آنها نه رسانای الکتریکی باشد و نه برای تجهیزات و وسایل مضر باشد. در هنگام حمل کالاهای خطرناک به صورت بسته بندی شده ، کپسول آتش نشانی قابل حمل با ظرفیت حداقل حداقل 6 کیلوگرم فراهم شود. فضاهای ماشین آلات حاوی ماشین آلات احتراق داخلی باید تعداد کافی از خاموش کننده های قابل حمل از نوع کپسول آتش نشانی CO2 (دی اکسید کربن ) یا معادل آن را داشته باشد که به گونه ای باشد که هیچ نقطه ای از فضا بیش از 10 متر دورتر از یک خاموش کننده فاصله نداشته باشد و حداقل دو دستگاه خاموش کننده وجود داشته باشد.

کپسول آتش نشانی CO2 (دی اکسید کربن ) از گاز دی اکسید کربن استفاده می کنند. این گاز یک گاز غیرمحرک و غیر خورنده است که اکسیژن مورد نیاز یک آتش را برای شکوفایی و رشد آن سرکوب می کند. این خاموش کننده ها CO2 را در حالت مایع با فشار بالا نگه می دارند. هر جا که تجهیزات الکتریکی وجود داشته باشد ، که در بیشتر ساختمان ها ، مشاغل تجاری ، خانه ها وجود دارد ، یک خاموش کننده CO2 می تواند بسیار مفید باشد. این خاموش کننده ها همچنین در سرکوب آتش سوزی که از منبع احتراق و مایعات قابل اشتعال شروع می شوند نیز مؤثر هستند

– طریقه ی استفاده از خاموش کننده CO2

انواع دستی آن به همان صورت خاموش کننده دیگر حمل می شود . با توجه به فشار زیاد دستگاه و به علت طرح خاص سر لوله حداکثر فاصله پرتاب این خاموش کننده بین 2-4 متر است بناباین برای استفاده باید بیشتر به حریق نزدیک شد.
در فاصله دورتر از حریق ضامن را آزاد و سر لوله را در دست گرفته و با قرار گرفتن در موقعیت مناسب با فشار روی اهرم یا باز کردن شیر – گاز را با حرکت سر لوله قیفی به محل دلخئاه هدایت می کنیم .
بهتر است CO2 را به طرف سطح مواد در حال اشتغال هدایت نمود در صورتی که از پر کردن دستگاه اطمینان دارید ولی گاز خارج نمی شود احتمالا ممکن است راه خروج آن به علت یخ زدن گاز مسدود شده باشد برای چند لحظه شیر را ببندید و مجددا باز کنید .
این خاموش کننده چون قابل کنترل است در صورتیکه بیش از 10 درصد ان مصرف نشود می توان از آن برای حریق های دیگر استفاده کرد .

انواع کپسول آتش نشانی و کاربرد آنها
انواع کپسول آتش نشانی و کاربرد آنها

 

. کپسول آتش نشانی هالون (هالوژنه)

کپسول آتش نشانی هالون (هالوژنه) نوع خاصی از انواع کپسول آتش نشانی است که حاوی گازی است که واکنش شیمیایی ناشی از سوختن سوخت را قطع می کند. از این نوع کپسول های آتش نشانی ها اغلب برای محافظت از تجهیزات الکتریکی در اتاق های سرور، اتاق های برق، مراکز داده، اتاق های مانیتورینگ که دارای تجهیزات با ارزش هستند استفاده می شود زیرا هیچ پسماندی از خود باقی نمی گذارد.
هالون ها نوع خاصی از خاموش كننده های آتش هستند كه در هنگام تخليه حالت گازي دارند و به این دلیل که رسانای جریان الکتریکی نیستند در صنايع هواپيمایی بسيار محبوب هستند،هالون در خاموش کننده های آتش سوزی هواپیما تقریباً کاربرد جهانی دارد. آنها به دو شکل وجود دارند:
هالون 1211 فقط در خاموش کننده های قابل حمل استفاده می شود و یک عامل گازی پخش شونده است. یک کپسول آتش نشانی هالون محدوده محدودی دارد که معمولاً 12 الی 24 متر مربع را پوشش می دهد.
Halon 1301 فقط در تاسیسات خاموش کننده ثابت استفاده می شود و یک عامل سیلابی در کل است. این نوع خاموش کننده معمولاً در اتاق های سرور رایانه و اتاق تمیز یافت می شود.البته از سال 1987 استفاده از این نوع گاز به علت ODP بالا و آسیب رساندن به لایه اوزون و ماندگاری طولانی مدت در جو منسوخ گشته است.

. کپسول آتش نشانی فوم (کف )

• خاموش کننده فوم AFFF
• خاموش کننده های کف را اسپری کنید

– کپسول های خاموش کننده فوم در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 •  آتش سوزی هایی با مواد جامد قابل اشتعال ، مانند کاغذ ، چوب و منسوجات (آتش سوزی “کلاس A”)
 •  آتش سوزی با برخی مایعات قابل اشتعال مانند بنزین ، دیزل و رنگ (آتش سوزی ‘کلاس B)
 •  آتش سوزی های مربوط به وسایل برقی در صورت خاموش کننده آزمایش تست هدایت 35kv را پشت سر گذاشته است
لطفا توجه داشته باشید: خاموش کننده های فوم ( کف ) به صراحت برای استفاده در آتش سوزی های برقی طراحی نشده اند.
آزمایش هدایت 35 کیلو ولت یک اقدام ایمنی اضافی است که برای محافظت از کاربرانی که بطور تصادفی از آتش نشانی فوم در آتش سوزی استفاده می کنند – خطر استفاده از دستگاه خاموش کننده آتش کف با این روش وجود دارد ، از جمله احتمال بروز شوک الکتریکی است.
ما به شدت توصیه می کنیم که فقط در معرض خطر آتش سوزی الکتریکی از خاموش کننده های CO2 یا خاموش کننده پودر خشک استفاده کنید.

– در موارد زیر از خاموش کننده فوم استفاده نکنید:

 •  پخت و پز آتش سوزی های مربوط به روغن و گریس مانند آتش سوزی تابه (آتش سوزی کلاس F)
 •  آتش سوزی های مربوط به گازهای قابل اشتعال ، مانند متان و بوتان (آتش سوزی ‘کلاس C)

– نحوه شناسایی کپسول آتش نشانی فوم:

 •  برچسب CREAM با رنگ “Foam”
 •  باید با یک علامت شناسه خاموش کننده ثابت در همان نزدیکی شناسایی شود – “فوم خاموش کننده”

اندازه های آتش نشانی فوم در دسترس است:

 •  2 لیتر
 •  3 لیتر
 •  6 لیتر (بیشترین استفاده)
 •  9 لیتر

– کپسول های آتش نشانی فوم چگونه کار می کند:

وسایل آتش نشانی فوم به 2 روش کار می کنند.
در مرحله اول ، آنها عمدتاً از آب تشکیل شده اند و به همین ترتیب تأثیر خنک کننده ای با خاموش کننده های آب دارند و با کاهش دما ، آتش را خاموش می کنند.
ثانیا ، آنها حاوی “فیلم تشکیل فوم آبی” هستند (به همین دلیل آنها به عنوان خاموش کننده های کف AFFF نیز شناخته می شوند).
AFFF با خاموش کردن آتش و آب بندی در بخارات قابل اشتعال کار می کند. این مانع از آتش سوزی مجدد آتش می شود. همچنین با ایجاد سدی بین سطح مایع و شعله های آتش ، آتش نشانی های فوم را می توان آتش سوزی های مایع قابل اشتعال را خاموش کرد.

– معایب و مزایای کپسول های آتش نشانی فوم:

مزایا: غیر سمی است ، برای بیشتر مواد مضر نیست ، در صورت استفاده تصادفی در آتش سوزی های الکتریکی بسیار ایمن است (اگرچه این توصیه نمی شود) که برای جلوگیری از آتش سوزی دوباره احتراق ، از نظر وزنی سبک تر از دستگاه خاموش کننده آب معادل طراحی شده است.
معایب : آسیب رساندن به وسایل برقی. اگر در پخت و پزها یا آتش سوزی های گاز قابل اشتعال استفاده شود ، خطرناک است.

. کپسول آتش نشانی پودر و گاز

انواع کپسول آتش نشانی پودر و گاز شیمیایی خشک، رایج ترین نوع مورد استفاده در دنیا است. همچنین پودر خاموش کننده   BC یا ABC شناخته می شود. برای تعیین اینکه آیا یک کپسول خاموش کننده آتش نشانی از نوع شیمیایی خشک است ، باید به سادگی به دنبال  باند سفیدی که در اطراف مخزن است نگاه کنید. همچنین می توانید با بررسی لیبل کپسول از نوع پودر خاموشش کننده داخل کپسول مطلع شد. با این اطلاعات ، مردم اطلاعات بیشتری در مورد این خاموش کننده ها و چگونگی کار کردن برای استفاده ایمن از آنها خواهند داشت.

– شناسایی کپسول آتش نشانی پودر و گاز شیمیایی خشک :

خاموش کننده های آتش نشانی ABC استاندارد توسط باند سفیدی که در اطراف سیلندر آتش نشانی در نزدیکی بالای آن قرار دارد قابل تشخیص است و در صورت نصب در یک ساختمان باید آنها را نیز به عنوان یک علامت توضیحی مشخص کرد ، که توصیف می کند این کپسول آتش نشانی چه چیزی را می تواند و نمی تواند خاموش کند.

– در چه مواردی می توان از کپسول آتش نشانی پودر و گاز استفاده کرد؟

همانطور که قبلاً نیز ذکر شد ، خاموش کننده های آتش نشانی پودر شیمیایی خشک و بسیار مؤثر و همه کاره است.

نوع ABC:

آتش سوزی کلاس A – کاغذ ، مقوا ، چوب ، پارچه ، مردم و غیره
آتش سوزی کلاس B – آتش سوزی مایع قابل اشتعال ، بنزین ، دیزل ، روغن و غیره
آتش سوزی کلاس C – آتش سوزی برقی ، رایانه ، فتوکپی ، تابلو و غیره

نوع BC:

آتش سوزی کلاس B – آتش سوزی مایع قابل اشتعال ، بنزین ، دیزل ، روغن و غیره
آتش سوزی کلاس C – آتش سوزی برقی ، رایانه ، فتوکپی ، تابلو و غیره

کلاس F آتش سوزی – اگرچه در امتیاز گنجانده نشده است ، اما نوع BC قادر به خاموش کردن آتش سوزی های روغن های پخت و پز است . هر دو نوع آتش خاموش پودر شیمیایی خشک را می توان در آتش سوزی های گاز قابل اشتعال استفاده کرد ، اما قبل از انجام این کار باید وضعیت را با دقت ارزیابی کنید ، زیرا سوختن گاز باعث از بین رفتن گاز می شود ، در حالی که در صورت خاموش شدن آتش ، گاز می تواند به نشت ، ساخت و ساز ادامه یابد. اگر احتراق ایجاد شود بمب بالقوه است.

– کپسول آتش نشانی پودر و گاز مواد شیمیایی خشک چگونه کار می کند؟

هر نوع خاموش کننده با تلاش برای حذف یکی از عناصر مورد نیاز برای شکوفایی آتش کار می کند. اکثر خاموش کننده های ABC با یک فسفات مونوآمونیوم پر شده اند که قابلیت جابجایی به راحتی و ذوب آن را دارد ، بنابراین همچنان که بر روی آتش حرکت می کند شعله های آتش را می پوشاند. پودر BC ذوب نمی شود بنابراین در برابر آتش سوزی کلاس A بی اثر است.

– مزایای کپسول آتش نشانی پودر و گاز

پودر خشک : در صورت استفاده صحیح و در میزان کاربرد مورد نیاز ، می تواند از گسترش سریع اولیه آتش جلوگیری کند.
عایق الکتریسیته :از پودر خشک با اطمینان می توان در حوادثی استفاده کرد که معلوم شود تجهیزات الکتریکی “زنده” وجود دارد یا مشکوک هستند.
اثر بخشی: به دلیل عملکرد خاموش کردن آتش ، پودر خشک ، هنگامی که همراه با اسپری های کف استفاده می شود ، هنگام استفاده از آتش سوزی می تواند بسیار مؤثر باشد.
بدون شوک حرارتی : از آنجا که استفاده از پودر خشک بر روی فلز داغ باعث ایجاد شوک حرارتی نمی شود ، به ویژه برای مقابله با آتش سوزی های مربوط به مجامع زیر بنایی بسیار مفید است.
دیوار محافظ :  تخلیه پودر خشک محافظ موثری در برابر گرمای تابشی ایجاد می کند. در مواردی که مقادیر زیادی پودر تخلیه می شود ، این امکان را دارد که سازه های اطراف و پرسنل را از اثرات مخرب آتش محافظت کند.
تنوع کلاس های حریق : از خاموش کننده های پودر خشک در آتش های کلاس A ، B و C استفاده می شود.
دامنه گسترده دما : به طور معمول می توان از -20 تا 60+ استفاده کرد.

– معایب

میدان دید: استفاده از پودر خشک و تولید ابر پودر متراکم باعث کاهش چشمگیر بیننده می شود بنابراین ممکن است قادر به استفاده از بینایی برای قضاوت در مورد کارآمد بودن پودر روی آتش نباشند یا ممکن است فرار در آتش را به خطر اندازد.

مشکلات تنفسی : اگر پودر خشک استنشاق شود ، می تواند باعث تحریک دستگاه های تنفسی شود. اگرچه قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت مضر تلقی نمی شود، باید از استنشاق مکرر جلوگیری شود.

پسماند : پودر خشک یک ماده خاموش کننده بسیار مضر است که باعث می شود باقیمانده ای باقی بماند که برای برخی مواد فاسد شده باشد و به دلیل اینکه یک پودر ریز است می تواند ساینده باشد. استفاده بدون فکر ممکن است باعث خسارت بیشتر پودر نسبت به خود آتش شود ، با استفاده از کپسول های آتش نشانی پودر خشک در آشپزخانه ها   ا دفاتر به دلیل پودر می توانند مواد غذایی را آلوده کرده و در صورت تخلیه از اجزای برقی مانند صفحه کلید استفاده کنند. از آنجا که خواص پودر بسیار سبک و به راحتی از طریق جو خاموش کننده های پودر خشک هنگام تخلیه می شود ، می تواند آلودگی در یک منطقه وسیع را به خطر بیاندازد.

پراکندگی و عدم پایداری : با توجه به اثر تداخل آور و تداخل شیمیایی پودر خشک ، تنها در حالی که در جو بالاتر از سوخت وجود داشته باشد ، مؤثر خواهد بود. از آنجا که ابری از پودر ریز است ، ذرات آن به راحتی توسط باد پراکنده می شوند و خطر بسیار احتمالی دوباره احتراق دوباره سوخت را به وجود می آورند.

کلوخه شدن پودر : خرابی خاموش کننده می تواند ناشی از بسته شدن پودر در داخل بدن خاموش کننده باشد ، این مشکل بیشتر با کارتریج های خاموش کار می کند.

. کپسول آتش نشانی آب و گاز

انواع کپسول آتش نشانی آب و گاز قابل حمل در مقابله با آتش سوزی های کوچک بسیار مفید هستند. آنها می توانند از انتشار آتش جلوگیری کنند و همین امر مانع از آتش سوزی های کنترل نشده می شود. انواع مختلف ای از آتش خاموش کن ها در کشتی ها استفاده می شود. که ممکن است  از نوع: آب ، کف ، پودر شیمیایی خشک ، دی اکسید کربن و غیره باشد. کپسول آتش نشانی آب و گاز قابل حمل در مکانی نگهداری می شوند که از آنجا می توان به راحتی بیرون آورد و در صورت لزوم استفاده شود. خاموش کننده های آتش قابل حمل معمولاً با رنگ قرمز و یا آبی رنگ می شوند. به علاوه ، برچسب هایی که بر روی کپسول ها نصب می شود، نوع خاموش کننده یا محتوای داخل کپسول را نشان می دهد ، در نتیجه هر کسی می تواند نوع خاموش کننده را از دور تشخیص دهد. همچنین باید دستورالعمل های واضحی در مورد آنها ارسال شود ، از جمله مقدار آن ، نام و سال تولید ، جزئیات تأیید ، کلاس های آتش سوزی که می توان در آن استفاده کرد ، تاریخ آخرین سرویس ، جزئیات فشار تست ، دامنه دمای استفاده مؤثر و غیره.

آتش نشانی های آب و گاز  ساده ترین نوع طراحی را دارد. دستگاه آتش نشانی قابل حمل با ظرفیت های 1 الی 50 لیتر ی می باشد. از این خاموش کننده ها می توان برای آتش سوزی کلاس A (یا به عبارتی دیگر آتش سوزی روی مواد جامد مانند چوب ، پلاستیک ، مبلمان ، کاغذ ، پارچه و …) استفاده کرد. کپسول های آتش نشانی آب و گاز حاوی آب شیرین با نمک اضافه شده برای کاهش نقطه انجماد و گاز CO2 در داخل است. در هنگام استفاده از آن ، باید در حالت ایستاده قرار گرفته و عمل شود.

– کپسول های آتش نشانی آب و گاز قابل حمل

برای کار با دستگاه خاموش کننده ، پین (اشپیل) ایمنی را جدا کرده ، شیلنگ را جدا نکنید ، شیلنگ را به سمت صندلی آتش سوق دهید و دسته را فشار دهید.
تا آب با فشار زیاد از طریق شیلنگ بیرون بیاید. این آب تحت فشار از طریق نازل بیرون می آید و آتش را خاموش می کند. برای جلوگیری از تخلیه آب ، دسته می تواند آزاد شود. پس از استفاده ، ظرف را خاموش کرده و خاموش کننده را شارژ کنید.

– ویژگی های دستگاه خاموش کننده آب قابل حمل آب و گاز

خاموش کننده ساده که محل خاموش کردن آن آب با نمک اضافه شده برای کاهش نقطه انجماد است. بطری دی اکسید کربن بسیار عالی است که به عنوان کارتریج مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام شارژ کردن ، می توان آن را به راحتی با لوازم یدکی جایگزین کرد. بطری های استفاده شده را می توان از ساحل شارژ کرد. از آنجا که تخلیه فقط حاوی آب شیرین است ، به تمیز کردن نیاز نیست.

– دستگاه خاموش کننده آب از دو طریق آتش را خاموش می کند:

 • با خنک کردن خاصیت آب است که با استفاده از آن گرما را از بین می برد.
 • با پوشاندن مواد روی آتش با پتو از بخار ، که با تبخیر آب تشکیل می شود ، که به کاهش اکسیژن برای شلیک کمک می کند (فرسودگی)

نمی توان از آن در تجهیزات الکتریکی زنده استفاده کرد زیرا آب رسانای خوبی برای برق است. از نگه داشتن خاموش کننده در مناطق با درجه حرارت بالا استفاده نکنید ، زیرا افزایش دما باعث می شود فشار گاز دی اکسید کربن افزایش یابد و ممکن است منجر به انتشار تصادفی گاز به داخل ظرف شود.

. کپسول آتش نشانی FE36

انواع کپسول آتش نشانی FE36 جزو خاموش کننده های از نوع گازی می باشد. باید توجه داشت که برای هر نوع کلاس حریق، خاموش کننده مخصوص خود را تهیه و استفاده کنیم. این مسئله میتواند به شدت مورد اهمیت باشد. زیرا با توجه به جدول تفکیک کلاس های حریق و نوع کپسول آتش نشانی ، استاندارد هایی برا کلیه کلاس های حریق آورده شده است که مشخص کننده خاموش کننده مخصوص هر نوع از حریق می باشد.

این نوع گاز جزو خانواده هالوکربن ها با فرمول شیمیایی 1,1,1,3,3,3-Hexafluoropropane با نام تجازی FE36 و یک ماده شیمیایی آلی و آرگونافلوراید می باشد این گاز بی رنگ است و معمولاً به صورت گاز مایع در دسترس است. این ماده به عنوان یک عامل مهار آتش ، یک ماده کف کننده ، یک مبرد بسیار مؤثر ، یک وسیله انتقال حرارت ، یک گاز دی الکتریک ، یک حامل استریل ، یک محیط پلیمریزاسیون ، یک مایع حامل ، یک ماده خشک کننده جابجایی ، یک سیال گردش سیال ترمودینامیکی استفاده می شود. و غیره از آن است که توسط فضاپیمای Mars Cube Oneبه عنوان پیشران موشک گازسوز استفاده می شود.
1،1،1،3،3،3-Hexafluoropropane یک گاز گلخانه ای است. پتانسیل گرمایش جهانی آن 6300 است.
این ماده با واکنش 1،1،1،3،3،3-hexachloropropane با هیدروژن فلوراید در فاز گازی با دمای 250-400 درجه سانتیگراد و در حضور کاتالیزور به شکل کروم سه ظرفیتی (به عنوان مثال کروم (III)) تولید می شود. کلرید)روی کربن، با محتوای کمی ناخالصی پشتیبانی می شود.
شرکت Dupont  آمریکا یکی از مراجع اصلی توضیع و فروش این گاز با نام تجاری Dupont FE36 عرضه می گردد.


شرکت پارسیان اطفاء ایرانیان : مشاوره، طراحی و اجرای استاندارد اتاق سرور، تامین و اجرای سیستم های ایمنی و آتش نشانی
جهت دریافت اطلاعات بیشتر ، سفارش و خرید ،با شماره های زیر تماس بگیرید :
تلفن : 65474901(021)
همراه : 09102990800

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
whatsapp
telegram
phone