آشنایی با انواع دتکتور حرارتی

انواع دتکتور حرارتی یک ردیاب حرارتی است که با توجه به سنسور های حساس به حرارت که در داخل آن تعبیه شده است در زمانی که در محیطی افزایش دما بوجود آید این سنسور با کمی تاخیر ( برای اطمینان از صحت عملکرد ) فعال شده و با ارسال سیگنال به سیستم اعلام حریق شروع به هشدار بروز حریق می نماید.انواع دتکتور حرارتی در 2 مدل حرارتی ثابت (FIX Heat Detector ) و رنج افزایش دمایی (Rate OF Rise ) می باشد.برای سیستم های اعلام حریق استاندارد های مختلفی در دنیا از جمله استاندارد ملی امریکا (UL) , استاندارد اروپا (EN) و … طراحی شده است.

دتکتورهای حرارتی در سیستم اعلام حریق جز اولین دتکتورها هستند و دارای ساختاری ساده، سرعت پاسخگویی، سطح پوششی کم ولی پایداری و قابلیت اطمینان بسیار زیاد و قیمت ارزان هستند. این دتکتورها نسبت به گرمای زیاد و افزایش حرارت یا هر دو عمل می کنند.آشکار سازهای حرارتی دو نوع هستند. نوع «نقطه ای» که به دمای اطراف یک نقطه خاص پاسخ می دهد و نوع «خطی» که به تغییرات دما در طول خط تغییر آن واکنش نشان می دهد. تمام آشکارسازهای حرارتی نقطه ای دارای المان حرارتی ثابتی هستند که در دمای از پیش تعیین شده به کار می افتند. بعضی از انواع این آشکارسازها دارای المانی طراحی شده هستند که برای مقایسه نرخ افزایش دما در واحد زمان و نشان دادن واکنش سریع به افزایش دما به کار می روند. این نوع آشکارسازها را «حرارتی ترکیبی» می نامند.

به طور کلی، آشکارسازهای حرارتی کمتر از سایر انواع آشکارسازها حساس هستند، مثلا شعله باید به یک سوم ارتفاع سقف برسد تا این آشکارسازها به کار افتند. بنابراین در مکان هایی که آتش ضعیفی می تواند سبب خسارت زیادی شود نباید به کار روند. آشکارسازهای حرارتی غالبا با ولتاژ 15 تا 30 ولت تغذیه می شوند و جریان آن ها در حالت عادی در 24 ولت حدود 45 تا 60 میکروآمپر است. آشکارسازهای حرارتی دمای ثابت برای واکنش به آتش سوزی های سریع و برای استفاده در مکان هایی که اعلام خطرهای ناخواسته از آشکارسازهای دودی به علت آلودگی هوا پیش می آید، و در دمای ثابتی مثلا 55 درجه سلسیوس، به کار می روند. چراغ راهنمای آشکارساز، که هنگام عمل کردن آن روشن می شود، به یکی از رنگ های اصلی قرمز یا سبز است و از فاصله زیاد می توان آن را دید.

انواع دتکتور حرارتی

انواع دتکتور حرارتی
انواع دتکتور حرارتی

مدل حرارتی ثابت (FIX Heat Detector ) :

یکی از انواع دتکتور حرارتی این مدل دتکتور حرارتی به عنوان رایجترین نوع دتکتور حرارتی می باشد که مورد استفاده قرار میگیر،این مدل در اکثر اماکن مسکونی ، اداری ، تجاری و … مورد استفاده قرار میگیرد،نحوه عملکرد به این صورت است که تاخیر حرارتی باعث در تجمع گرما در عنصر حساس میشودبه این گونه که یک دستگاه با دمای ثابت مدتی پس از اینکه دمای هوای اطراف بالا رودبه دمای کاری خود می رسد.رایج ترین نقطه دمای ثابت برای آشکارسازهای گرما 58 درجه سانتیگراد (136.4 درجه فارنهایت) است. تحولات فن آوري باعث شده است كه كاهش دتکتور های حرارتی كه در دماي 47 درجه سانتي گراد (117 درجه فارنهایت) فعال مي شوند ، باعث افزايش زمان واكنش و حاشيه ايمني موجود شوند

مدل حرارتی افزایشی ( Rate Of Rise Heat Detector ROR ) :

یکی از انواع دتکتور حرارتی آشکارسازهای گرمای سرعت (ROR) با افزایش سریع دمای عنصر از 6.7 تا 8.3 درجه سانتیگراد (12 تا 15 درجه فارنهایت) در هر دقیقه افزایش می دهند ، صرف نظر از دمای شروع. این نوع آشکارساز گرما می تواند در شرایط آتش سوزی در دمای پایین تر از حد ممکن در صورت ثابت بودن آستانه کار کند. دارای دو ترموکوپل یا ترمیستور حساس به گرما است. یک ترموکوپل گرمای منتقل شده توسط همرفت یا تابش را کنترل می کند و دیگری به دمای محیط پاسخ می دهد. وقتی آشکارساز اول دمای هوا افزایش می یابد ، ردیاب پاسخ می دهد. نرخ دتکتور افزایشی ممکن است به نرخ رهاسازی انرژی کم در برابر آتش سوزی که به آهستگی در حال توسعه هستند پاسخ ندهند. برای شناسایی آهسته در حال توسعهvدتکتور های ترکیبی از آتش سوزی ، یک عنصر دمای ثابت اضافه کنید که در نهایت با رسیدن عنصر دمای ثابت به آستانه طراحی پاسخ می دهد.

انواع دتکتور حرارتی
انواع دتکتور حرارتی

دتکتور حرارتی که معمولاً بر روی آنها برچسب H وجود دارد، دلیل آن این است که انواع دتکتور حرارتی برای نصب در اماکنی مانند اتاق خوابها یا راهروهای خارج از اتاق خوابها مناسب نیستند.با این وجود یک دتکتور حرارتی از آتش سوزی در یک آشپزخانه یا محل کار، اتاق رختشویی ، گاراژ یا اتاق زیر شیروانی اطلاع می دهد ، در این اماکن دتکتور دود نباید نصب شوند زیرا گرد و غبار یا ذراتدیگر روی دتکتور دود تأثیر می گذارند و باعث هشدارهای کاذب می شوند. با این کار امکان تخلیه ساختمان و یا در صورت امکان آتش سوزی بیشتر فراهم می شود.هر یک از انواع دتکتور حرارتی دارای مزایای خود است و نمی توان گفت که یک از انواع دتکتور حرارتی همیشه باید به جای دیگری استفاده شود. اگر قرار بود یک دتکتور حرارتی افزایشی در بالایاجاق گاز بزرگ و بسته قرار گیرد ، هر وقت درب را باز شود به دلیل گذر ناگهانی گرما می توانید زنگ هشدار به صدا دربیاید. در این شرایط ، دتکتور حرارتی ثابت احتمالاً بهترین گزینه است. اگر یک اتاقپر از مواد بسیار قابل احتراق با یک دتکتور حرارتی ثابت محافظت شود ، ممکن است آتش سریع شعله ور شود و به دلیل تاخیر حرارتی در افزایش آلارم ها دیرتر به صدا در بیاید.

شرکت پارسیان اطفاء ایرانیان : مشاوره، فروش، تامین و اجرای سیستم های ایمنی و آتش نشانی
جهت دریافت اطلاعات بیشتر ، سفارش و خرید ،با شماره های زیر تماس بگیرید :
تلفن : 65474901(021)
همراه : 09102990800

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
whatsapp
telegram
phone