کپسول آتش نشانی چیست ؟

کپسول آتش‌نشانی وسیله ای رایج و قابل حمل برای خاموش کردن آتش است . این وسیله استوانه اس شکل ، بدنه ای فلزی داشته که کشیدن ضامن ، اهرام آن آزاد شده و محتویاتش به بیرون پرتاب می شود.
کپسول آتش نشانی انواع مختلفی دارد و با موادی مانند آب، پودر و گاز، گاز دی‌اکسید کربن و FM200  و … پر می شوند .

انواع کپسول آتش نشانی

  1. کپسول های آتش نشانی محتوی آب
  2. کپسول های آتش نشانی محتوی کف
  3. کپسول های آتش نشانی محتوی پودر
  4. کپسول های آتش نشانی محتوی گاز
  5.  بیوورسال
  6.  Fe36
  7. FM200

کپسولهای آتش نشانی آبی

جهت اطفاء حریق های ناشی از مواد قابل احتراق معمولی مانند ( چوب ، کاغذ ، پلاستیک ، لاستیک ) که جز گروه مواد خشک می باشد ، استفاده می گردد. لازم است برای اطفاء از حرارت مواد خشک کاسته شود ، یا به عبارتی خنک شوند که این امر معمولا با تاثیر آب یا محلولهای آبی انجام می شود . اغلب حریق های مربوط به منازل این پروژه هستند و بهترین ، کاربردی ترین و اقتصادی ترین ماده خاموش کننده نیز در این گونه موارد آب است .

کپسول های آتش نشانی آبی دو نوع هستند :

الف) خاموش کننده های محتوی آب و گاز
ب) خاموش کننده آب و هوا

کپسول آتش نشانی
کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی کف و فوم

گرچه خاموش کننده کف ، در اصل برای استفاده در حریق های مایعات قابل اشتعال می باشد ، ولی می توان از آن در حریق های مواد خشک نیز استفاده نمود . خاموش کننده های کف ، عموما «غیر قابل کنترل می باشد » کف های مورد استفاده در اطفاء حریق که انواع پروتئینی آن از تخمیر آلایش های دامی غیر خوراکی و انواع شیمیایی آن از ترکیب برخی مواد شیمیایی خاص تهیه می شود ، در هنگام پاشیده شدن توسط سر لوله کف ساز با هوا و آب مخلوط شده و حباب ایجاد می نماید . فراوانی گسترش کف در هنگام استفاده ، می تواند روی حریق را پوشاند و مانع رسیدن اکسیژن و صعود گازهای ناشی از حریق گردد

خاموش کننده های پودری

این خاموش کننده در انواع قابل شارژ و یکبار مصرف در بازار عرضه می شود و بسیاری از ساکنین منازل به دلیل ارزان بودن قیمت اولیه ، این خاموش کننده ها را ترجیح می دهند . خاموش کننده های پودری در مورد حریق های از نوع مایعات قابل اشتعال استفاده می شود ، پودر این خاموش کننده ها ، سمی شناخته نشده ، ولی چون شیمیایی می باشد ، باعث التهاب مجاری تنفس برای مدت طولانی و همچنین در محیط های بسته قدرت بینائی را کاهش می دهد ، ساخت این دستگاه در دو نوع طراحی شده ، نوع اول که دائما تحت فشار می باشد و نوع دوم عامل فشار در یک سیلندر کوچک قرار دارد .

خاموش کننده گاز کربنیک CO2

این خاموش کننده  محتوی 3/2 گاز CO2 می باشد که در سیلندر قرار دارد . چون بدنه آن باید فشار زیادی را متحمل گردد ، به همین علت از فولاد ساخته می شود و نباید این سیلندر در زیر تابش مستقیم خورشید و یا در مجاورت دستگاه های حرارتی قرار گیرد . گاز CO2 از هوا سنگین تر و غیر قابل اشتعال است . به همین خاطر در موقع اطفاء به خوبی سطح آتش را پوشانده و جانشین اکسیزن می شود و در نتیجه عمل اطفاء به نحو احسن صورت می پذیرد . به دلیل اینکه گاز مزبور در محل مصرف هیچ اثری از خود به جای نمی گذارد ، این خاموش کننده ها معمولا قابل  کنترل هستند و علت آن که سرلوله خاموش کننده CO2 به شکل قیفی یا شیپوری می باشد این است :

خاموش کننده گاز کربنیک CO2
خاموش کننده گاز کربنیک CO2

الف ) از سرعت زیاد گاز به هنگام خروج جلوگیری کرده و به آن اجازه انبساط می دهد .
ب) ماده اطفایی را به محل مورد نظر هدایت می نماید .

اگر چه دی اکسید کربن سمی نیست ، ولی وقتی به میزان زیاد در فضای بسته برای اطفاء حریق استفاده شود ، می توند خطرناک باشد . بعلاوه ایجاد مه ناشی از CO2 می تواند باعث کاهش دید و خطای ناشی از این امر گردد .

کپسول آتش نشانی بیوورسال

بیوورسال به ورت کنسانتره فرموله شده و به وسیله آب رقیق می شو لذا قابلیت های عملیاتی گسترده ای دارا می باشد . بیوورسال با قابلیت محصور کردن هیدروکربن ها ، آتش را به گونه ای مهار می کند که در هنگام عملیات و پس از عملیات هر ناحیه خاموش کننده امکان اشتغال مجدد را نخواهد داشت.

خاموش کننده بیوورسال
خاموش کننده بیوورسال

خاموش کننده های Fe36

کپسول آتش نشانی fe36جایگزینی برای هالون 1211 و قابل حمل می باشد . کپسول fe36 دارای عملکردقابل مقایسه و بهینه شده در مقابل هالون می باشد که به لایه اوزون نیز آسیب نمیرساند . عملکرد اطفاء آن به صورت نفوذ قطرات مایع به آتش می باشد و از طریق جذب گرما و یک تداخل شیمیایی باعث خاموش شدن آتش می گردد .
خاموش کننده آتش fe36 بهتریت گزینه برای محافظت از دارایی ارزشمند شما مانند : اتاق سرور (اتاق کامپیوتر ) ، امکانات مخابراتی ، اتاق کنترل فرآیندها ، موزه ها ، اتاق های بایگانی ، آرشیو ها ، دریایی ، بیمارستان ها ، بانک ها ، هواپیما و….

خاموش کننده FM200

مکانسیم و نحوه عملکرد اصلی این گاز برای مهار آتش از طریق ساختاری ناشی از حرارت و در نتیجه جذب حرارت که یکی از عوامل شیوع آتش است ممی باشد. به عبارت دیگر این گاز با جذب حرارت محیط حریق و تجزیه شیمیایی ، خود باعث حذف عامل  اولیه حریق یعنی حرارت و شعله خواهد شد .

شرکت پارسیان اطفاء ایرانیان : مشاوره، طراحی و اجرای استاندارد اتاق سرور، تامین و اجرای سیستم های ایمنی و آتش نشانی
جهت دریافت اطلاعات بیشتر ، سفارش و خرید ،با شماره های زیر تماس بگیرید :
تلفن : 65474901(021)
همراه : 09102990800

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
whatsapp
telegram
phone