بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟

بر اساس استاندارد NFPA 20 کلیه ساختمان هایی که در آن های سیستم های اطفاء حریق نصب شده است می بایست جهت تامین آب مورد نیاز با فشار مناسب از تجهیزاتی مانند الکترو موتور، پمپ، کلکتور، نمایشگر درجه و ابزار های کنترل جریان می باشد، به مجموعه ای از این تجهیزات که در کنار هم دیگر قرار گرفته اند به اصطلاح بوستر پمپ آتش نشانی گفته میشود.

1. بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟

a. بر اساس استاندارد NFPA 20 کلیه ساختمان هایی که در آن های سیستم های اطفاء حریق نصب شده است میباید جهت تامین آب مورد نیاز با فشار مناسب از تجهیزاتی مانند الکترو موتور، پمپ، کلکتور، نمایشگر درجه و ابزار های کنترل جریان می باشد، به مجموعه ای از این تجهیزات که در کنار هم دیگر قرار گرفته اند به اصطلاح بوستر پمپ آتش نشانی گفته میشود.بوستر پمپ آتش نشانی بطور کلی یک دهانه مکش به عنوان آب ورودی (با فشار پایین ) و یک دهانه دهش به عنوان آب خروجی ( با فشار بالا ) دارد که آب با فشار بالای مورد نیاز جهت تامین آب سیستم اطفاء حریق آتش نشانی را تامین نماید.

بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟
بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟

2. انواع بوستر پمپ های آتش نشانی

a. بوستر پمپ دور ثابت

i. این نوع از بوستر پمپ ها که جزو دسته ساده ترین نوع می باشند از طریق یک فشارسنج یا پرشر، میزان فشار را کنترل و مدیریت می کنند، به محظ اینکه پرشر افت فشار را احساس کند با ارسال سیگنال، پمپ روشن شده و شروع به کار میکند و این افت فشار در سیستم را تامین میکند،همچنین به محظ اینکه این افت فشار جبران و به آن فشار تعیین شده برای پرشر رسید، دستور خاموش شدن پمپ توسط فشارسنج یا همان پرشر داده شده و پمپ ها خاموش می شوند، بوستر پمپ های آتش نشانی حداقل از 2 پمپ که یکی به عنوان پمپ اصلی و یکی به عنوان پمپ یدکی استفاده میشود تشکیل میشوند، البته لازم به ذکر است که این پمپ ها باید به گونه ای انتخاب شوند که هر یک به تنهایی توان تامین آب مورد نیاز سیستم آتش نشانی را داشته باشند.

b. بوستر پمپ های دور متغییر

i. عملکرد این نوع از پمپ ها هم در کل شبیه به همان بوستر پمپ های دور ثابت است اما در اینجا به جای استفاده از فشارسنج یا پرشر، از یک پرشرترانسمیتر استفاده شده است، وظیفه پرسرترانسمیتر این است که فشار آب را از طریق کنترل دور موتور پمپ ها تامین میکند، به بیان ساده تر، هر زمان که فشار آب کم باشد پمپ با دور موتور بیشتری کار میکند و بالعکس هر زمان که فشار آب به اندازه کافی بالا بود دور موتور کمتر می شود.این کار از طریق فرمان پرشرترانسمیتر به تابلو کنترل فرمان پمپ کنترل میشود.این شدت جریان کنترل جریان معمولا بین 5 الی 20 میلی آمپر متغییر است.

3. ویژگی های یک بوستر پمپ مناسب؟

a. در وحله اول انتظاری که از یک بوستر پمپ در نگاه اول میرود این است که فشار لازم جهت تامین آب مورد نیاز سیستم آتش نشانی را داشته باشد. اما از نظر حرفه ای یک بوستر پمپ مناسب باید دارای یکسری ویژگی ها نیز باشد، از جمله اینکه :
i. باید دستورات قطع و وصل جریان آب ورودی و خروجی کامل یکنواخت باشد.
ii. سیستم باید از اضافه کاری و روشن بودن بیهوده پمپ جلوگیری نماید.
iii. اتوماتیک پمپ کاملا مطابق تنظیم انجام شده پمپ را قطع و وصل نماید.
iv. هزینه های مصرف برق متعادل باشد.
v. در صورت روشن و خاموش شدن کاملا بدون سر و صدا وضربه باشد.
vi. دارای شاسی کشی قوی باشد.

4. نحوه محاسبه بوستر پمپ مورد نیاز

a. همانطور که در بالا توضیح داده شد، وظیفه یک بوستر پمپ تامین آب و فشار مناسب است،پس دو مقوله مهم را باید در نظر گرفت،هد که به اختصار H گفته میشود و دبی که با علامت اختصاری Q نمایش داده می شود.برای محاسبه هد و دبی مورد نیاز فقط کافی است که اطلاعات مکان مورد نظر را در فرمول زیر پیاده سازی نمایدد.
i. دبی ( Q )
دبی یک جعبه آتش نشانی استاندارد معدل 50GPM می باشد پس برای محاسبه دبی مورد نیاز جعبه فقط کافی است که مانند فرمول زیر تعداد جعبه های آتش نشانی داخل ساختمان را در عدد 50 ضرب کنیم

50*N=GPM مورد نیاز
ii. هد ( H )
همچنین برای بدست آوردن مقدار هد (H) مورد نیاز باید یکسری عوامل مانند ضریب افت فشار،ارتفاع و فشار مورد نیاز سر شیلنگ نازل را در فرمول زیر قرار داده و باهم جمع نمایید:
Pt=P1+P2+P3
P1=1/5*0.04*L میباشد که در اینجا منظور از L طول مسیر رفت لوله خروجی دهانه بوستر پمپ تا آخرین جعبه آتش نشانی می باشد.
P2=42m که فشار مورد نیاز سر شیلنگ آتش نشانی است.
P3 هم فاصله ارتفاع عمودی خروجی بوستر پمپ تا آخرین جعبه آتش نشانی می باشد.
حجم مخزن مورد نیاز سیستم اطفاء حریق نیز از فرمول زیر بدست می آید:
Q*30=حجم مخزن مورد نیاز بر حسب گالن

جدول فشار بوستر
جدول فشار بوستر

5. استاندارد های طراحی و اجرای یک بوستر پمپ استاندارد

a. برای محاسبه و طراحی یک بوستر پمپ باید از استاندارد جهانی NFPA 20 استفاده کرد،این دستورالعمل ها شامل استاندارد های در رابطه با نوع بوستر پمپ، نحوه بهره برداری،چیدمان ها، محل جایگذاری و مشخصات فنی مرتبط با انواع بوستر پمپ های آتش نشانی می باشد.

6. توضیحات تکمیلی

طبیعتا این توضیحات بالا فقط جنبه یک آشنایی ساده با یک بوستر پمپ آتش نشانی را دارد، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات طراحی بوستر پمپ، اجزای تشکلی دهنده یک بوستر پمپ، انواع پمپ ها، آموزش های نصب و پیاده سازی، تعمیر و نگهداری بوستر پمپ آتش نشانی و … به بخش مقالات مراجعه نمایید.

شرکت پارسیان اطفاء ایرانیان با سالها تجربه زمینه مشاوره، طراحی و تامین سیستم های اطفاء حریق آبی و انواع بوستر پمپ های تک خط، دو خط، سه خط و …آماده ارائه خدمات جهت فروش و تعمیرانواع بوستر پمپ ها از برند های پنتاکس، ایران پمپ، پمپ ایران، موتوژن، بوستر پمپ های طرح پنتاکس و چینی با کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشد.

شرکت پارسیان اطفاء ایرانیان : مشاوره، طراحی و اجرای استاندارد اتاق سرور، تامین و اجرای سیستم های ایمنی و آتش نشانی
جهت دریافت اطلاعات بیشتر ، سفارش و خرید ،با شماره های زیر تماس بگیرید :
تلفن : 65474901(021)
همراه : 09102990800

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما
whatsapp
telegram
phone