سیستم اعلام حریق آدرس پذیر چیست؟

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر به نوعی از سیستم های هشدار دهنده گفته میشود که ویژگی های زیر را دارا باشند:

 • موقعیت دققی حریق را اعلام میکند.
 • با توجه به حلقوی بودن مدار، در صورت قطعی مدار،از سمت دیگر سیگنال فرستاده می شود.
 • کلیه تجهیزات با یک سیم در مدار قرار میگیرد.
 • قابلیت آدرس دهی به تجهیزات را دارد.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر :

 1. محل آتش سوزی را به سرعت تعیین کنید.
 2. اقدامات خاص توسط کاربر قابل برنامه ریزی است.
 3. کاهش احتمال و برخورد بهتر با آلارم های دروغین.
 4. قابلیت اطمینان بیشتر ، احتمال کمتری اتصال را از دست می دهد.
 5. هزینه کلی سیم کشی را کمتر کنید.
 6. امکان نظارت بر صداقت سیستم ، با بررسیهای بهداشتی آشکارسازها. 
  سیستم اعلام حریق آدرس پذیر چیست؟
  سیستم اعلام حریق آدرس پذیر چیست؟

سیستم های اعلام حریق که قابل برنامه ریزی هستند

یكی از بزرگترین مزایای اعلام حریق آدرس پذیر این است كه می توان آنها را پیكربندی كرد به گونه ای كه یك عمل خاص باعث ایجاد پاسخ خاص می شود.  برای مثال می توان از با برنامه نویسی علت و معلولی استفاده کرد که می گویند یک دلیل خاص مانند فعال شدن یک آشکارساز آتش سوزی ، تأثیر صدای آلارم در یک منطقه مشخص را دارد و سیستم در حالت هشدار دیگر قرار دارد. این بدان معنی است که تخلیه مرحله ای می تواند انجام شود  و در ابتدا مناطق اولویت دار تخلیه می شوند. سپس هر منطقه از یک ساختمان می تواند یک بار تخلیه شود ، که اجازه می دهد تا مراحل تخلیه آتش سوزی ایمن تر در ساختمان های بزرگ انجام شود.

آلارم های آتش کاذب را کاهش دهید

هشدارهای کاذب باعث ایجاد اختلال می شوند و می توانند پرهزینه باشند ، بنابراین به نفع هر مشاغل است که تأثیر آنها را به حداقل برساند.

احتمال وقوع آنها را در وهله اول کاهش دهد.

یکی از مزایای اعلام حریق آدرس پذیر قابل کنترل این است که می توانند اجازه دهند هوا از طریق ردیاب ها کنترل شود ، بنابراین اگر هوا به عنوان مثال با گرد و غبار آلوده شود (که می تواند برخی از سیستم های اعلام حریق را فعال کند) ،  یک اخطار قبل از آتش سوزی آغاز می شود. این امر اجازه می دهد تا تحقیقات صورت پذیرد ، بنابراین هرگونه مسئله می تواند قبل از فعال شدن كاذب كامل در سیستم اصلاح شود.

حسگر های سیستم اعلام آدرس پذیر قابل اعتماد از نوع معمولی مطمئن هستند

به دلیل اتصال سیستم های هشدار قابل آدرس دهی ، هرگونه خرابی در مدار ناشی از خسارت کمتر احتمال دارد که دستگاه ها از هم جدا شوند.بر خلاف سیستم های معمولی ، همه دستگاه ها بر روی یک حلقه سیم کشی شده و در هر دو انتها به واحد پنل متصل می شوند.بنابراین اگر اتصال در یک انتها خراب شود ، دستگاه ها همچنان متصل می شوند.

هزینه سیم کشی سیستم ارزان تر است

آلارم های آتش نشانی قابل آدرس بر روی یک حلقه سیم قرار می گیرند ، که در اصل مدار است که سیستم را به دستگاه های دیگر مانند سیستم های آبپاش ، نقاط تماس و ردیاب متصل می کند. با وجود سیستم های آتش نشانی معمولی ، هر منطقه از سیم دارای سیم مخصوص خود را دارد ، بنابراین بسته به این که دستگاه های مختلف به چه تعداد اتصال نیاز دارند ، هزینه سیم کشی به طور بالقوه می تواند بالاتر باشد.

پایش و بررسی تمام آشکارسازهای آتش شخصی برای مناطق

زنگ خطر آتش سوزی به طور حتم یکی از مهمترین جنبه های ایمنی در ساختمان شماست. یکی دیگر از مزایای سیستم های اعلام خطر آتش نشانی این است که می توان همه دستگاه ها را به صورت جداگانه کنترل و برای بررسی گسلها بررسی کرد و این باعث می شود تعمیر و نگهداری آسان تر شود. اگر به عنوان مثال مشکلی با یک آشکارساز خاص یافت شود ، یک اعلان توسط صفحه کنترل مرکزی دریافت می شود. بنابراین داشتن یک سیستم آدرس پذیر به این معنی است که می توان مشکلات را فوراً کشف کرد تا بتوان آنها را اصلاح کرد ، و اطمینان حاصل کرد که در صورت بروز یک حادثه ، همه چیز در شرایط کاری مطلوبی قرار دارد.

آیا به زنگ آتش نشانی نیاز دارید؟

این بستگی به نیازهای محل شما دارد. معمولاً آلارم های آتش نشانی قابل کنترل بیشتر مناسب محل های تجاری بزرگتر هستند ، زیرا اطلاعات دقیق و مفصلی دربارهمکان آتش سوزی ارائه می دهند ، که در ساختمان های کوچکتر لازم نیست. این سیستم ها از آتش سوزی پیشرفته برخوردار هستند ، بنابراین به طور کلی آنها نسبت به آلارم معمولی گران تر هستند. اما اگر با روشی مطمئن برای هشدار دادن به شما در معرض خطر باشید ، این آلارم های دروغین را کاهش می دهد و امکان تخلیه یکنواخت را برای تجارت شما مهم می کند ، پس این یک سرمایه گذاری ارزشمند است. البته نوع سیستم اعلام حریق نصب شده برای مناسب بودن مهم است و ما به شما توصیه می کنیم قبل از تصمیم گیری با یک متخصص تجهیزات و سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مشورت کنید.

شرکت پارسیان اطفاء ایرانیان : مشاوره، طراحی و اجرای استاندارد اتاق سرور، تامین و اجرای سیستم های ایمنی و آتش نشانی
جهت دریافت اطلاعات بیشتر ، سفارش و خرید ،با شماره های زیر تماس بگیرید :
تلفن : 65474901(021)
همراه : 09102990800

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
whatsapp
telegram
phone